11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zabiły tysiące Polaków zamieszkujących Wołyń. Po 81 latach od tych wydarzeń, ulicami Lublina w ciszy przeszedł marsz pamięci ofiar ludobójstwa.
W czwartek ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej. Tematem przewodnim wydarzenia był "hołd dla bohaterów samoobrony". Pochód wyruszył z Placu Litewskiego, by następnie Krakowskim Przedmieściem, ulicą Lubartowską i Kowalską, dotrzeć na Plac Zamkowy pod pomnik lwa, czyli symbolu Lwowa. Tam zapalone zostały znicze ku czci Polaków, którzy zginęli z rąk UPA. Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, podczas ataku, 81 lat temu, doszło do masowych mordów, gwałtów i okrucieństw cechujących się wyjątkową brutalnością. Uczestnicy marszu przeszli w ciszy.
- Zakończyliśmy marsz, który odbył się w milczeniu. Milczeliśmy, ale było to milczenie zadumy. W modlitwie łączyliśmy się refleksjami. Nasze milczenie jest powszechne. Ogarnęło Polskę, ogarnęło ono różne struktury samorządowe, rządowe a nawet kościelne -mówił prof. Włodzimierz Osadczy.
- Nie wiem jak wy, ale ja zawsze z nieukrywaną przyjemnością słucham starego kresowego akcentu profesora Osadczego. Ten zaśpiew, to "L"- tak mówili kiedyś Polacy. Ten akcent dziś już zaginął, ale dobrze, że sa jeszcze tacy ludzie jak profesor - rozpoczął przemowę do zgromadzonych Rafał Mekler, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Lubelszczyźnie.
I kontynuował: - 11 lipca był prawdopodobnie taki sam jak dziś, tylko to była niedziela. Dlaczego banderowcy wybrali niedzielę? Bo wiedzieli, że Polacy będą w kościołach, albo w domu z rodzinami. Wiedzieli, że w ten sposób będzie łatwiej ich schwytać i zamordować. Polaków zamordowali sąsiedzi, ludzie z którymi często rozmawiali.
Jak przypominają organizatorzy marszu, banderowcy mordowali zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Dorosłych i dzieci. Wszystkich, którzy mówili po polsku. Niszczyli katolickie świątynie. Ludobójstwo na Wołyniu miało charakter czystki etnicznej.
Organizatorami marszu byli: Instytut Pamieci i Dziedzictwa Kresowego, Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja Amor Patriae, Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Lubelski, Narodowa Bychawa, Narodowy Krasnystaw oraz Narodowy Świdnik.